تور کویر مصر پائیز 97

فایل pdf
پائیز 97
2 شب و 3 روز
اتوبوس
تعداد بازدید : 1205
بروزرسانی : 1397/11/16
تاریخ انقضا : 1400/12/10
شهر(ها) : کویر مصر ,
کشور(ها) : ایران ,
                                                             کویر مصر
کویر مصر نام خود را از روستایی ساده و دوست داشتنی به همین نام گرفته است. این منطقه در استان اصفهان، در ۵۵کیلومتری شهرستان خور و در نزدیکی روستای گرمه واقع شده است. علاوه بر رمل ها و تپه های نرم شنی که از جاذبه های اصلی کویرند می توان به دیگر جاذبه های طبیعت گردی و گردشگری مانند تخت عباسی، چال سلکنون ، نخستان و نیزارهای روستای مصر اشاره کرد.
موقعیت مکانی در ایران
 روستای مصر یا کویر مصر در قلب کویر مرکزی ایران در ۴۵کیلومتری شرق شهرستان جندق و در ۳۰کیلومتری شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار دارد موقعیت جغرافیایی روستا ۰۴/۳۴شمالی و ۴۷/۵۴شرقی می باشد.
ویژگی های روستای مصر
کویر مصر جایی بسیار دور از شهرهای شلوغ در میانه ی کویری پهناور و جزیره ای کوچک در میان شن های روان رواقع شده است روستایی که درست مثل خود کویر شگفت است. کویر مصر ایران، توسط رشته کوه هایی از جانب غرب و جنوب غرب و جنوب شرق محاصره شده است که بخشی از سلسله جبال کوه های فلات مرکزی ایران به حساب می آید. این کویر در گودال هایی طبیعی در کوهپایه های این کوه تشکیل تپه های ماسه ای زیبایی را داده است که هدف گردشگری علاقمندان به جاذبه های کویری است.
.
شرایط اقلیمی
روستای مصر بدلیل قرار گرفتن در جنوب کویر بزرگ دارای آب و هوای گرم و خشک است همچنین آب روستا از رشته قناتی تامین می شود که پیرامون آن احداث شده است.
دریاچه نمک سلکنون و چال سلکنون کویر مصر
چال سلکنون در موقعیتN۳۴۰۷۱۵وE۵۴۴۶۶۶در استان اصفهان، در جنوب کویر بزرگ مرکزی ایران و در شمال روستای مصر واقع شده است. چال ها به مناطقی اطلاق می گردد که نسبت به مناطق اطراف دارای ارتفاع کمتری هستند و حالت فرورفتگی در زمین دارند
  پوشش گیاهی و جانوری
کویر مصر جزو منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع دشت کویر مرکزی ایران به حساب می آید و گونه های گیاهی رایج در دشت کویر مرکزی ایران، گونه های رایج و غالب گیاهی جغرافیای کویر مصر است، گیاهان شوره پسندی همچون درمنه، قیچ، انواع گون و … علاوه بر آن در این بیابان برهوت بی آب و علف حیات وحش و زندگی پر جنب و جوشی جریان دارد و اگر در فصول گرم سال شب ها با پروژکتور به بیابان های منطقه رفته یقینا گونه های زیادی از حیات وحش منطقه را خواهید دید از دوپای کوچک گرفته تادوپای پا مسواکی (دو پای کانگرویی) تا خرگوش تا گربه شنی، روباه شنی، کاراکال و… که هر چه به سمت حیوانات شکارگر برویم دیدنش سخت تر و سخت تر می شود
نیزار روستای مصر
نیزار مصر در ۶کیلومتری شمال شرقی روستای مصر و ۲کیلومتری شرق روستای فرحزاد در شمال شرقی استان اصفهان واقع شده است. موقعیت جغرافیایی نیزارE۵۴۴۸وN۳۴۰۵است. محصور شدن نیزار توسط شن های روان، جلوه منحصر به فردی به آن داده است. این نیزار آبشخور اصلی حیات وحش کویر منطقه است، ارتفاع نی ها در پاره ای از موارد به ۴متر هم می رسد. این نیزار مکان مناسبی برای عکاسی از حیات وحش کویر مصر است.
 

جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی مصر

از جاذبه های طبیعی این منطقه می توان به دریاچه نمک خور وکویر طبقه واقع در ۵۰کیلومتری جاده خور ـ طبس، روستای گرمه، روستای محمدآباد کوره گز، روستای عروسان، روستای فرحزاد، جاده کاروان گذر عروسان ـ بیدستان، جاده آف رود ابراهیم زهرا، ریگ کله و کویر مرکزی اشاره کرد.
اما از دیدنی های اطراف روستا مصر می توان به چال سلکنون، نیزار مصر، دریاچهنمک سلکنون،تخت عباسی تخت عروس و رمل های ماسه ای اطراف روستا نام برد. وجود خانه‌های قدیمی و بازسازی آنها جهت اسکان توریست، موتور سواری، شترسواری در کویر و از همه مهمتر وجود نیزارهایی وسیع و سرسبز در روستا و وجود تپه‌های شنی در اطراف آن از جمله عواملی هستند که باعث جذب گردشگران فراوان در دل کویر گشته است.

امکانات روستای مصر

روستای مصر دارای برق سراسری، آب آشامیدنی، مخابرات و آنتن دهی تلفن های همراه، سوپرمارکت است. در این منطقه پشه های زیادی هست که پیشنهاد می شود در صورت حساسیت از پشه بند استفاده کنید و یا پمادهای مربوطه را به همراه داشته باشید اگر برای عکاسی بیرون می روید می توانید دور تا دور سایت رصد رو ۲تا ۳مرز نازک با محلول روغن سوخته ـ گازوئیل ایجاد کنید تا احتمال گزیده شدن توسط عقرب را کاهش بدهید و این ضروری است که به همراه خود جعبه کمک های اولیه داشته باشید و اگر به جایی دور تر از دوستان و همراهان خود می روید به آنها خبر داده باشید.

فاصله و مسیر دسترسی به روستای مصر

از تهران تا خور حدود ۸ساعت راه است و مسیر اتوبوس از قم، کاشان، نائین، انارک می گذرد و به خور می رسد و از خور به سمت روستای مصر بروید. جاده خاکی – آسفالته در ۱۵کیلومتری غرب شهرستان خور به طول ۳۵کیلومتر تا روستای مصر است.

نکات مهم هنگام سفر به کویر مصر

از وسایل مورد نیاز در کویر کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی، شارژ کردن وسایل برقی، سفر چند نفره، پشه بند یا کرم برای گزیدگی، بردن دوربین عکاسی یا تلسکوپ، برای صحرانوردی باعث آرامش خاطر بیشتر شما میشود