تور مشهد | نوروز 98

نوروز 98
از 2 شب
آتا - تابان - زاگرس
تعداد بازدید : 1873
بروزرسانی : 1398/2/10
تاریخ انقضا : 1400/12/28
شهر(ها) : مشهد ,
کشور(ها) : ایران ,

تور مشهد | نوروز 98

شهر مشهد :

کلان شهر مشهد در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی قرار گرفته است. این شهر پرجمعیت ترین شهر ایران پس از تهران می باشد. به واسطه وجود حرم مطهر علی بن موسی‌الرضا (ع) ، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۳۲میلیون زایر از داخل و بیش از یک میلیون زایر از خارج از کشور می باشد. مشهد تنها در فصل تابستان سال ۱۳۸۹پذیرای بیش از ۱۳میلیون زائر بود.آمار نشان میدهد وجود مقبره امام رضا در مشهد موجب شده که به طور میانگین هر ایرانی، هر سه سال یک‌بار به مشهد سفر کند.

توس، در دل خود شهرهایی داشته است که نوغان و طابران از آبادترین آنها بوده است و آورده‌اند که این 2 شهر هزار قریه و آبادی را در بر می‌گرفته‌است.... در طول تاریخ، گاه نوغان اعتبار افزونتری می‌یافته و زمانی طابران رونق بیشتری داشته‌است. جایی که اکنون به نام شهر توس معروف است و آرامگاه فردوسی، حماسه سرای نامدار ایران در آن قرار دارد، تنها بخشی از توس قدیم، یعنی همان طابران است، که بقایای ارگ و باروی نیمه ویرانی که مردم آن را قصر مامون می‌خوانند و بنای بزرگی که به بقعه هارونیه مشهور شده‌است، در آن پیداست. این محل، در حال حاضر حدود بیست کیلومتری شمال غربی شهر مشهد است. دیگر شهر بزرگ و نامدار توس، نوغان بوده که اینک در دل شهر مشهد قرار دارد. یکی از آبادی‌های پیرامون نوغان، روستایی به نام سناباد بوده که آب و هوایی خوش و مطبوع، کشتزارهایی پربار، قنات‌هایی سرشار و بوستانهایی شاداب و سرسبز داشته‌است. در بهار سال ۱۹۳هجری قمری هنگامی که هارون جهت سرکوب شورشی در سمرقند به نوغان رسید مریض و سپس فوت نمود وی وصیت نموده بود پس از مرگ او را در باغ مجاور محل اقامتش دفن نمایند. مآمون جانشین هارون پس از گذشت چند سالی از خلافتش در اثر طغیانی که علیه وی در عراق پدید آمد به قصد آنکه تمایل شیعیان را به خود جلب کند «علی ابن موسی الرضا» را به جانشینی نامزد کرد. علی ابن موسی الرضا پس از یک سال ماندن در مرو رهسپار بغداد شد، وقتی به روستای نوغان رسید به خانه امیر سناباد وارد و در آن جا مسموم و در سال ۲۰۲یا ۲۰۳هجری قمری پس از سه روز درگذشت و پیکرش در باغ حمید بن قحطبه در ۱/۵کیلومتری روستای سناباد مدفون شد، از همان زمان این نقطه به نام مشهد الرضا و بعد به اختصار مشهد نام گرفت
 
از سوغات مشهد زعفران ، زرشک و ادویه و خشکبار را می توان نام برد. از سوغات دیگر مشهد چادر و مهر و تسبیح و جانماز و انگشتر فیروزه ونقره جات و غیره نام برد.برای تهیه این سوغاتی ها صدها فروشگاه و مغازه در دسترس مسافرین و زائرین است که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم :
زیست‌خاور، یاقوت مصلی، الماس شرق، وصال، پروما، تابان، کیان سنتر، بازار رضا، آفتاب، گوهرشاد، بازار مرکزی، شهر شب، مجتمع تک، مجتمع تابان، رویال سنتر، قسطنطنیه، ونک، شهدا، مجد و کوهسنگی اشاره کرد.
    هتل مرتبط یافت نشد