جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان:

موقعيت جغرافيايي واقليمي:                                                                                                              

جمهوري آذربايجان در شرق منطقه قفقاز و دركنار ساحل غربي درياي خزر واقع شده و در جنوب با جمهوري اسلامي ايران، در غرب با جمهوريهاي ارمنستان و تركيه، در شمال غرب با جمهوري گرجستان و درشمال با جمهوري خودمختار داغستان(بخشي از فدراسيون روسيه) هم مرز است. كل مساحت اين جمهوري در حدود 86600 كيلومتر مربع مي باشد.

جمهوري آذربايجان به دليل واقع شدن در منطقه‌اي زير استوايي داراي انواع آب وهوا از زير استوايي خشك و مرطوب تا آب و هواي كوهستاني است.

جمهوري آذر بايجان از جمله كشورهاي تازه استقلال يافته اتحاد جماهير شوروي سابق مي باشد كه در سال 1991 رسماً اعلام استقلال نموده است. اكثريت نژادي در اين جمهوري از آن آذري هاست ولي اقليتهاي نژادي ديگر از جمله روسها، ارامنه، لزگيها، آوارها، اكراينيها، تاتارها، يهوديان، تالشها، ترك ها، گرجيها، كردها واودينها در اين جمهوري زندگي مي كنند.

شهرهاي مهم:                                                                                                                                 

جمهوري آذربايجان بيش از 65 شهر و شهرك دارد و شامل دو جمهوري خود مختار نخجوان با مساحت 5500 كيلومتر وجمعيت 295000نفر و قره‌باغ‌كوهستاني بامساحت4400كيلومترمربع وجمعيت 188000نفر است.

شهرهاي علي بايراملي، لنكران، آستارا، ماساللي، بيله سوار، شاماخي، گنجه، شكي، جليل آباد، سليان، صابرآباد، فضولي، ايميشلي، قبا، قاضي محمد، گوي چاي، يولاخ و نفت چالا از شهرهاي مهم اين جمهوري به شمار مي آيند.

تعداد جمعيت، تركيب و پراكندگي آن:

بر اساس آمار سال 2002، رشد جمعيت در جمهوري اذربايجان در حدود 38% مي باشد. همچنين بر اساس آمار سال 2000 كمتر از 1% مبتلا به ايدز در جمهوري آذربايجان وجود دارد و در سال 1999، كمتر از 100 نفر در اثر ابتلاء به اين بيماري جان سپردند. براساس آخرين اطلاعات اعلام شده جمعيت جمهوري آذربايجان تا اول ماه جولاي سال 2001 ميلادي 8 ميليون و 113 هزار نفر مي باشد. 4 ميليون و 138 هزار نفر در شهرها و 3 ميليون و 915 هزار نفر در روستاها زندگي مي كنند .

پايتخت:

باكو پايتخت اين كشور تقريباً 2 ميليون نفر جمعيت دارد و در جنوب غربي شبه جزيره آبشرون در كنار درياي خزر واقع شده است. در خصوص وجه تسميه باكو گفته شده است كه از كلمه فارسي بادكوبه گرفته شده است چرا كه در اين شهر بادهاي شديدي هميشه در حال وزيدن است.

باكو با بهره‌گيري از درآمد صنعت نفت رشد زيادي داشته است تا جايي كه برجها ودكلهاي چاه كني نفت، شهر را احاطه كرده‌اند. باكو يكي از جذاب ترين و شلوغ ترين بنادر در كل شوروي سابق بوده وصادرات‌كالاهاي‌حياتي‌ومهمي‌چون‌نفت، چوب، غله و پنبه‌ هنوز هم در آن جريان دارد.

از ديگر شهرهاي بزرگ اين جمهوري، شهر بندري سومگائيت است كه با جمعيتي حدود 234000 نفر در 35 كيلومتري شمال غربي‌باكو قرار دارد و درحال حاضرمركزصنايع، فولاد و پتروشيمي است.

منطقه شيروان، منطقة توسعه يافته از نظر صنعت و كشاورزي آذربايجان در دشتهاي شيروان واقع است. ايستگاه هيدروالكتريك مينگه چوير در اين منطقه قرار دارد. اين ناحيه داراي محصولات كشاورزي از جمله كتان، انگور وميوه است.

منطقه گنجه و قزاق در مركز ماوراي قفقاز قرار دارد. اين منطقه داراي اوضاع مساعدي براي حيات انساني وكشاورزي است. جاده ها ومسيرهاي تجاري از اين منطقه مي گذرد، اين منطقه يك مركز صنعتي مهم با صنايع غذايي، مهندسي وشيميايي است.

مذهب ومسجد در جمهوري آذربايجان:

هشتاد درصد آذربايجاني ها مسلمان شيعه15 درصد سني و پنج درصد بقيه مسيحي(غالباً ارتدكس)، يهودي وديگر اقليتهاي مذهبي هستند. اداره روحانيت قفقاز كه در باكو قرار دارد نظارت بر امور مذهبي مسلمانان آذربايجان، گرجستان وداغستان را بر عهده دارد. بعد از انقلاب اكتبر 1917، به رغم آنكه حكومت شوروي سياست ضد مذهبي براي ريشه كن كردن مذاهب را درپيش گرفت، اما مردم اين سرزمين همچنان وفاداري مذهبي خويش را حفظ كردند.

كمونيستها اقدامات خود را با بستن مساجد ومدارس ديني آغاز كردند، سپس به تدريج دادگاه‌هاي شرع وسازمان‌هاي اوقاف را منحل نمودند.با اين همه، اينك بسياري از مساجد كه در دوران كمونيزم به موزه، كتابخانه، كارگاه و حتي انبار علوفه تبديل شده بود، مرمت گرديده و مورد استفاده مجدد قرار گرفته است. روي هم رفته در جمهوري آذربايجان بيش از يك هزار مسجد وجود دارد كه دو سوم آن را مساجد قديمي تشكيل مي دهند. براي مثال مسجد جمعه جورت در شبه جزيره آبشرون در سال 409 هجري قمري بنا شده است. در شهر باكو تقريباً يكصد مسجد وجود دارد كه نيمي از آنها در يك منطقه كوچك قديمي به نام ايچري ‌شهر كه در واقع محدوده شهر قديمي باكو محسوب مي شود، واقع شده است. از ميان مساجد موجود باكو، تنها 23 مسجد به روي مؤمنان گشوده شده است.

خط و زبان:

در سال تحصيلي 29ـ1928 خط عربي در جمهوري آذربايجان لغو و به جاي آن از خط لاتين استفاده شد. ولي در سال 1939 اين خط نيز جاي خود را به الفباي سيريليك داد. براساس قانون اساسي جمهوري آذربايجان(مصوب 1995) زبان رسمي اين كشور « آذربايجاني » و خط رسمي « لاتين » اعلام شد.  پي آمدهاي سوء اين تغييرات پي در پي چنان عميق بوده است كه قابل توصيف در اين مقاله كوتاه نيست.

مراكز علمي و فرهنگي

فرهنگستان علوم:

فرهنگستان  علوم جمهوري آذربايجان در سال 1324 شمسي 1945 ميلادي تأسيس يافته و در پنج حوزة 1ـ فيزيك، مكانيك ورياضيات 2ـشيمي 3ـ زمين شناسي 4ـ زيست شناسي 5ـ علوم انساني، ادبيات وهنر فعاليت مي كند. فرهنگستان علوم داراي 22 انستيتو، يك رصد خانه، دو مركز تحقيقات علمي، سه موزه، سه بخش تحقيقاتي در زمينه هاي اتمي، ميكرو بيولوژي، باستان شناسي، باغ تحقيقات كشاورزي، كتابخانه بزرگ‌علمي‌با 074/277/1 نسخه‌كتاب ‌است ‌و درشهرهاي‌نخجوان، گنجه‌ و قبا نمايندگي دارد.

به رغم آنكه آمار رسمي حاكي از فعاليت 9891 نفر پژوهشگر وكارمند درفرهنگستان است، اين نهاد رفته رفته جايگاه پژوهشي خود را از دست مي دهد. زيرا شالوده فعاليتهاي آن چنان با اهداف وروشهاي ماركسيستي در آميخته كه هرگونه امكان هماهنگي وهمگامي با تحولات جاري از ميان رفته است.

 

 

دانشگاهها :

مهمترين دانشگاه جمهوري آذربايجان دانشگاه دولتي محمد امين رسول زاده واقع در شهر باكو است كه در سال 1919 تأسيس يافته است. اين دانشگاه 15 دانشكده از جمله دانشكده‌هاي تاريخ، روزنامه نگاري، فلسفه، حقوق، علوم كتابداري، رياضيات ومكانيك، رياضيات كاربردي، فيزيك، شيمي، بيولوژي، زمين شناسي، جغرافيا وشرق شناسي دارد. 1093 استاد و 12500 دانشجو در اين دانشگاه به تدريس وتحصيل اشتغال دارند. هم اكنون در سراسر اين جمهوري 23 مركز تحصيلات عالي به ويژه در شهرهاي باكو، گنجه، لنكران، نخجوان، علي بايراملي و سومقائيت فعاليت مي كنند. به علاوه چند دانشگاه خصوصي نيز در باكو مشغول فعاليت هستند كه مهمترين آنها عبارتند از دانشگاه بين الملل  آذربايجان، شرق، خزر، تفكّر ودانشگاه اسلامي قفقاز.

كتابخانه‌ها :

در جمهوري آذربايجان كتابخانه جايگاه ويژه اي دارد. در سال 1990 در 9450 كتابخانه مجموعاً 42 ميليون نسخه كتاب نگهداري مي شده است. بزرگترين كتابخانه جمهوري، كتابخانه آخونداف است كه در سال 1923 تأسيس يافته وتعداد كتابهاي نگهداري شده در آن بالغ بر ‌چهارميليون ‌نسخه مي‌باشد. آمار سرانه كتاب براي هر يك نفر 6 نسخه كتاب است.

با اين همه، از آغاز فروپاشي اتحاد شوروي تاكنون نه تنها بر تعداد كتابهاي موجود دركتابخانه‌ها افزوده نشده بلكه بسياري از كتابهاي ذي قيمت به تاراج رفته است. به رغم دگرگوني در شيوه كتابداري در سالهاي اخير، هنوز اطلاعات دقيقي در باره تعداد كتابها در دست نيست و اسناد وكتابهاي موجود پاسخگوي نيازهاي روزنمي باشد.

موزه ها :

در جمهوري آذربايجان 115 موزه از جمله 5 موزة تاريخ، 2 موزه ادبيات، 57 موزه فرهنگ مردم، 25 موزه خاطره، 6 موزه تاريخ انقلاب و 2موزه نقاشي و ... وجود دارد. موزه‌هاي غني اين جمهوري در سالهاي اخير از دستبرد سارقان آثار هنري در امان نمانده و بسياري از اشياء وآثار ارزشمند آنها به كشورهاي غربي منتقل شده است.

 

جاذبه های گردشگری آذربایجان:

 

جاذبه های گردشگری و توریستی آذربایجان قفقاز : منطقه قفقاز در جمهوری آذربایجان، کوهستانیست که مرز طبیعی اروپا و آسیا را تشکیل داده. قفقاز از نظر جغرافیای سیاسی بسیار مهم میباشد و در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار گرفته است. کوه های قفقاز بلندترین کوه اروپا یعنی کوه البروس را در خود جای داده اند. از نظر جغرافیایی این منطقه در قسمت غربی آسیا، در همسایگی ترکیه شمال شرقی و ایران شمالغربی قرار گرفته است. شهرهایی که در منطقه قفقاز قرار گرفته اند عبارتند از باکو، ماخاچکالا، بیلسی گرجستان، ولادیقفقاز و ایروان. پیست های اسکی سمت گرجستان و ساحل این کشور از جاذبه های قفقاز محسوب میشوند.

گنجه با جمعیتی حدود ۳۱۳هزار نفر، دومین شهر بزرگ آذربایجان است و نام آن در امپراطوری روسیه الیزاوتپول، و در جمهوری شوروی کرواباد بوده. بر طبق منابع قرون وسطی، شهر گنجه در سال ۸۵۹پایه گذاری شد و به خاطر گنجینه هایی که در زمین های زیرین این شهر یافت کردند نام آن را گنجه نهادند. گنجه با خیابان های پهناور و پارک های زیبا یکی از قدیمی ترین و زیبا ترین شهرهاست و زادگاه شاعر نامی، نظامی گنجوی بوده است.

جاذبه های گردشگری و توریستی باکو : باکو یا باکی، پایتخت کشور جمهوری آذربایجان، بر کرانه غربی دریای خزر و شبه جزیره آب‌شوران قرار گرفته، و بزرگترین شهر و بندر این کشور محسوب میشود. باکو یکی از کهن‌ترین شهر‌های خاوری است و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان به شمار میرود. به باور بسیاری از مردم، باکو از نام کهن پارسی بادکوبه به معنای جایی که شدت باد در آن زیاد است گرفته شده، زمستان‌های باکو هم به کوبندگی طوفان‌ها و باد‌های خشن معروف است. باکو از سه منطقه اصلی تشکیل شده؛ ایچری شهر (شهر باستانی)، بخشی که در دوران سوسیالیستی بنا شده و دیگری بخش جدید و نوساز شهر. وجود پارک‌های ساحلی متعدد و برگزاری برنامه‌های هنری از جمله موسیقی، تئاتر و اپرا جذابیت خاصی به این شهر داده.